Kayıt Tarihi: Monday, November 27, 2023 8:15 PM
Arama çalışmaları, karadan devam ediyor
Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu; Kafkametler adlı yük gemisinin kayıp 7 mürettebatını arama çalışmalarının, deniz şartlarının uygun hale dönmesiyle başlayacağını ifade etti. Hacıbektaşoğlu, günün ilk ışıklarıyla birlikte tüm ekiplerin kıyıları tarayarak arama çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Karadeniz Ereğli'de geçen 19 Kasım günü meydana gelen kuvvetli fırtınada kontrolden çıkan Kafkametler adlı Türk Bayraklı yük gemisi, mendireğe çarparak battı. 12 mürettebattan 5'inin cansız bedenine ulaşılırken, kayıp 7 mürettebatı arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Hava şartlarının olumsuz seyretmesi ve dalga boyunun yüksekliği, dalgıçların çalışma şartlarını etkiledi. Ancak arama kurtarma çalışmaları kıyı taraması, karadan arama tarama faaliyetleri ve belirli aralıklarla havadan devam ediyor.

Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Kafkametler yük gemisinin kayıp 7 mürettebatını arama faaliyetlerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hacıbektaşoğlu şöyle dedi:

"Kafkametler Gemisi'ndeki arama çalışmaları şu anda karadan devam ediyor. İlk gün ışığından itibaren ekiplerimiz jandarma, polis, AFAD, Sahil Güvenlik, Kıyı Emniyeti, bütün kıyıları tarıyorlar. Denizi biliyorsunuz. Şu anda denizde dalgalar çok yüksek. Denizdeki aramalarda bütün ekipler Karadeniz Ereğli'de hazır bekliyor. Bütün planlarını yapmış vaziyetteler. Tabii deniz durulunca tekrar gemideki aramalar tamamlanıncaya kadar çalışma orada başlayacak. Umuyoruz bir an önce kayıplarımıza ulaşırız."

Geminin öncesinde mayına çarptığı yönündeki iddiaların yöneltildiği Vali Hacıbektaşoğlu, "Ulaştırma Bakanlığımızın geçmişte bir açıklama yaptığını biliyoruz. Dolayısıyla bu konuda Ulaştırma Bakanlığımız'ın yapmış olduğu açıklamalara itibar edeceğiz. Herkesin o açıklamalara itibar etmesi lazım. Onun dışındaki açıklamalar bir yorum yapmamız doğru olmaz" şeklinde konuştu.

Vali Hacıbektaşoğlu hafta sonu yaşanan fırtınaya ilişkin de "Yüz kilometreye kadar ulaştı fırtına. Çok şükür alınan tedbirler ve vatandaşlarımızın dikkatiyle kaza bela olmadan atlatıldı. 60'ın üzerinde afetten dolayı bir çağrı ulaştı. Ereğli, Zonguldak merkez tüm Zonguldak geneli çok şükür herhangi bir can kaybı, mal kaybı, ciddi hasar oluşmadı. Çatılarımıza zarar verdi fırtına, rüzgar. Zonguldak Belediyemiz yine Ereğli'de ekiplerimiz tedbirlerini aldı. Bütün ekiplerimiz sahada" şeklinde konuştu.

 
Gösterim : 187
YORUMLAR
Web sitemiz 04.03.2012 tarihinden itibaren;
Toplam: 21429218, Bugün: 9689 kez ziyaret edilmiştir.