Kayıt Tarihi: Wednesday, November 22, 2023 7:21 PM
Limandaki 70 Yıllık Hata!
Yapımı 1953 yılında biten ve üzerinden 70 yıl geçtikten sonra tamda 2 geminin battığı ve 11 mürettebatın kayıp olduğu, yüzlerce işyerinin kullanılamaz duruma geldiği 19 Kasım 2023 Pazar günkü büyük fırtına sonrası yaşanan tablo ile kafalarda “acaba” soru işaretleri dolaşırken Askeriye limanının daha o ilk yapıldığı günlerde hatalı olduğu tesbit edilmiş!

Efemera’lar ( Günlük Yaşama Ait Tarihi Belgeler ) geçmişten günümüze bizlere tarihten yansımalar bırakır. İşte bunlardan biri de 1950’li yıllarda Ereğli’de yaşayan deneyimli kaptan Avni bey’in bir arkadaşına yolladığı ve 1953 yılında yapımı tamamlanan askeriye limanı hakkında o günkü endişelerini sabitlemek adına arkasına yazdığı 3-5 satır yazı ile önümüze geldi bile.

Bir müzayede satılan bu kartpostal Ereğli Tarih Araştırmacısı ve Efemera uzmanı Gürdal ÖZÇAKIR’ın gözünden kaçmadı. Daha o günlerde yapılan limanın 300 metre eksik yapıldığı ve olası sıkıntılara meydan vereceği öngörülmüş.

İşte Avni Kaptan’ın tarihe not şeklinde kartpostal yazısı; “ Bababurnu ile limanın başladığı yerden 300 metrelik bir sahanın kaybedildiği ve limanı inşa eden Yüksek mühendisler de bugün limanın küçük olduğunu kabul etmektedirler.

AVNİ KAPTAN”

Ayrıca Avni Kaptan’ın bu kadarla da yetinmediği yine Efemeralar sayesinde karşımıza çıkıyor. Şükrü Okan Paşa'ya takdim edilen, Avni Kaptan tarafından çizilmiş harita üzerine Zonguldak Ereğli´de Bababurun´a inşaa edilmesi planlanan limanın şeması ve aynı bölgede Avni Kaptan´nın fotoğrafı yer alıyor.

Avni Kaptan’ın harita üzerine düştüğü not ise çok manidar; “Liman paraya göre değil ihtiyaca göre yapılmalı bugün değil yarın alış veriş yapmaya gelecek yabancı vapurlar hesaba alınmalı” Yani diyor ki deneyimli kaptanımız; limanı daha büyük ve donanımlı yapalım ki yarın bir gün büyük tonajlı gemileri de kaldırabilsin.

İşte şimdi tüm çıplaklığı ile yaşadığımız felaket sonrası tekrar gözler önüne serilen bu durumu bizleri tam 70 yıl öncesinden uyarmaya çalışan Avni Kaptan’ın liman fotoğrafının arkasına düştüğü notu ile bir kez daha anlıyoruz.

Şimdi Ereğli Afet bölgesi ilan edildi. Umarız 70 yıl öncesinden gelen bu nota bu sefer kulak verip, onu dikkate alıp limanın olması gerektiği şekilde modifiyesi için kolları sıvarlar.

 
Gösterim : 1205
YORUMLAR
Web sitemiz 04.03.2012 tarihinden itibaren;
Toplam: 21821286, Bugün: 518 kez ziyaret edilmiştir.