Kayıt Tarihi: Wednesday, May 10, 2023 3:49 PM
BEÜ öğrencileri, Ereğli'de Çocuk Hakları Zirvesi düzenledi
BEÜ Okul Öncesi Eğitim Öğrenci Topluluğu tarafından Kdz. Ereğli Şahinde Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi’nde Çocuk Hakları Zirvesi gerçekleştirildi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Okul Öncesi Eğitim Öğrenci Topluluğu tarafından Karadeniz Ereğli Şahinde Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen Çocuk Hakları Zirvesinin atölye çalışmaları renkli görüntülere sahne oldu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölüm Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Okul Öncesi Eğitim Öğrenci Topluluğu tarafından 6 Mayıs 2023 cumartesi günü Kdz. Ereğli Şahinde Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi’nde Çocuk Hakları Zirvesi gerçekleştirildi.

Zirvede, bir dizi farklı etkinlikten (Çocuk Haklarına Yönelik Öykü Yarışması, Ödül Töreni, 1 Kitap 1 Kukla Kampanyası teşekkür belgelerinin sunulması, Çocuk Haklarına yönelik 5 farklı uygulamalı atölye çalışması ve Çocuk Hakları Paneli) oluşan yüksek tempolu bir gün yaşandı.

Zirve, açılış konuşmaları ve İstiklal Marşı’nın ardından alan uzmanları tarafından, çocuk haklarına ilgi duyan tüm yetişkinlere yönelik 5 adet atölye çalışması ile başladı.

Atölyeler “Çocukta Bedensel Söz Hakkı ve Sınır İhlalleri”, “Çocuk Korunma Hakkı” “Ellerimizdeki Mucize: EFT” “Çocuklar İçin Kişisel Verilerin Korunması” ve “Çocuk Resimleri Analizi” temalarında gerçekleştirildi. Atölye çalışmalarına farklı disiplinlerden 100 katılımcı dahil oldu.

Atölye çalışmalarının tamamlanmasının ardından öğle arası geçildi ve ardından sağlık bilimleri, hukuk ve kamu yönetimi disiplinlerinde çocuk haklarına yönelik uygulamaların konuşulduğu bir Çocuk Hakları Paneli gerçekleştirildi.

Panelin açılışında öncelikli olarak Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Yavuz Çocuk Hakları Zirvesi çalışmalarının geçmişinden bahsetti.

ÖZÖLÇER, TEŞEKKÜR ETTİ

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer Okul Öncesi Eğitim Öğrenci Topluluğu’nun son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerden memnuniyetini ve bu yöndeki etkinliklere desteklerinin devam edeceğini dile getirdi.

Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Eğitim Fakültesi öğrencileri tarafından Malatya'da kurulan eğitim çadırlarına yönelik olarak düzenlenen 1 Kitap 1 Kukla Kampanyası ile beraber büyük bir destek hareketinin ilk adımını atıldığını belirtti ve gönüllü olarak Malatya'da eğitim vermek üzere bulunan Eğitim Fakültesi öğrencilerine teşekkürlerini sundu.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Çocuk Hakları Paneli’nde Giresun Üniversitesi Çocuk Hakları Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Yasemin Mamur Işıkçı, ZBEÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Hemşireliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Ü. Müge Seval ve Zonguldak Barosu’ndan Avukat Buket Yavuz Güngör değerli konuşmalar yaptı. Çocuk Hakları Paneli’nin ardından Okul Öncesi Eğitim Öğrenci Topluluğu tarafından 2022 yılında başlatılmış olan Çocuk Haklarına Yönelik Öykü Yarışması’nda dereceye girmeye hak kazanan ödül sahiplerine ödülleri verildi.

Öykü yarışmasında Serra Gök (Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dilbilim Programı) “Rengarenk” ismini öyküsü ile üçüncülüğe, Nisanur Kuvvetli (Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Programı) “Mutluluğa Aidim” bir öyküsüyle ikinciliğe ve Esra Kahya (Bartın Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Yabancılara Türkçe Öğretimi Programı) “İsyan” adlı öyküsü ile birinciliğe layık görüldü. Öykü yarışmasında dereceye giren öykü sahiplerine ödülleri Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer tarafından takdim edildi.

Ödül töreninin ardından Malatya'daki eğitim çadırına gönüllü olarak görev alan Betül Peker, Ercan Tercan, Fatma Günde, Nuran Mutlu, Dilan Denk, Melike Nur Ekici, Yusuf Çinik, Mehmet Şahin ve gönüllü ekibe rehberlik sunan Doç. Dr. Sadiye Keleş'e teşekkür belgeleri takdim edildi.

 
Gösterim : 652
YORUMLAR
Web sitemiz 04.03.2012 tarihinden itibaren;
Toplam: 21954432, Bugün: 1448 kez ziyaret edilmiştir.