Kayıt Tarihi: Friday, March 27, 2020 6:43 PM
KARADENİZ EREĞLİ’DE ÇEVRE PLATFORMU KURULDU
Karadeniz Ereğli’de, Karadeniz Ereğli Çevre Platformu’nun kurulduğu bildirildi.

Platform tarafından yapılan açıklamada, platformun kuruluş amacının “Çevre problemlerini gündeme getirip, çözüm önerileri geliştirmek, gerekli tedbirlerin alınması için yetkilileri harekete geçirmek, insanların demokratik ve kanuni tepki vermelerini sağlamak” olduğu belirtildi.

İlk aşamada Kdz.Ereğli’de yaşanan hava kirliliği konusunu ele almayı hedefledikleri bilgisine yer verilen platform açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Karadeniz Ereğli, bir tarafı deniz diğer tarafı orman olan yaklaşık 130 bin kişinin yaşadığı muhteşem bir ilçedir. MÖ 2.500’lü yıllara dayanan tarihi, doğal körfezi, eşsiz sahil şeridi, deniz ürünleri, tarımı, sanayi tesisleri, birçok kurum, kuruluş ve Sivil Toplum Örgütleri ile Batı Karadeniz’in çok önemli ve güçlü bir kentidir.

Coğrafi konumunun sahip olduğu çok önemli avantajlara rağmen özellikle demir – çelik fabrikasından kaynaklanan kent halkının sağlığını tehdit eden hava kirliliği yaşanmakta, deniz kirlenmektedir. Kdz Ereğli’nin batısındaki komşu ilçesi Alaplı’nın Ormanları’nda ağaçlar kesilerek, yollar açılıp, doğal ortam değiştirilerek altın madeni araması yapılmakta ve siyanürlü altın çıkarma projelerinin uygulanacağı gündeme gelmektedir. Kdz Ereğli’nin doğusundaki Kandilli Ormanları’nda cam üretimi için silis madeni çıkarılması da ağaçların kesilmesine, orman alanlarının kıraçlaşmasına ve deniz kirliliğine neden olmaktadır.

Yine bölgemizde zaman zaman gündeme gelen termik santral projeleri, Zonguldak Çatalağzı’nda bulunan büyük kapasiteli termik santraller kentimizin yaşam kalitesini ve halk sağlığını tehdit etmekte ve etkilemektedir.

Bölgemizde bulunan ormanlarımızın, derelerimizin, denizimizin, toprağımızın, havamızın kısaca çevremizin kirlenmemesini, korunmasını, yaşamımıza olumlu katkı sağlayan şartlarda olmasını istiyoruz.

PLATFORMUN KURULUŞ AMACI

Bu amaçla; Kdz. Ereğli’de çevremizin önemi konusunda kent ve köy insanının duyarlılığını artırıp, bilgilendirmek,

Çevre problemlerini gündeme getirip, çözüm önerileri geliştirmek,

Gerekli tedbirlerin alınması için yetkilileri harekete geçirmek, insanların demokratik ve kanuni tepki vermelerini sağlamak

Kdz. Ereğli Çevre Platformu kurulmuştur.

İLK HEDEF ÇEVRE KİRLİLİĞİ

Kdz. Ereğli Çevre Platformu olarak ilk aşamada Kdz.Ereğli’de yaşanan hava kirliliği konusunu ele almaya karar verdik. Bu maksatla kentimizin sorumlu yöneticilerine acilen çözümler geliştirilmesi ve halkın bilgilendirilmesi için talepte bulunduğumuz bir imza kampanyası yapmaya karar vermiştik. Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı’na 16 Mart pazartesi günü kentimizin iki yerinde imza kampanyası için dilekçe verip, onay aldık. Ancak Korona virüs salgını nedeniyle ülke genelinde uygulanan önlemler üzerine imza kampanyamızı, internet üzerinde yapmaya karar verdik.

KATILIM ÇAĞRISI

Kent yöneticilerimize bildireceğimiz taleplerimize sizlerde katılmak isterseniz, lütfen https://www.facebook.com/kdzereglicevreplatformu/ Kdz. Ereğli Çevre Platformu sayfamızdan anketimize katılıp, “KATILIYORUM” seçeneğini işaretleyiniz. Anketimize katılan kent sakinlerimizin ad ve soyadları Çevre Platformu Kurucuları ile birlikte gönderilecek dilekçemize ilave edilecektir.

Hazırladığımız dilekçemizi kentimiz yöneticilerine gönderip, gelişmeleri takip edeceğiz.

Unutmamak gerekir ki hava kirliliği, son günlerde tüm dünyayı etkileyen korona virüsü salgınında da Kdz.Ereğli halkının sağlığı için daha büyük riskin oluşmasına neden olmaktadır.”

 
Gösterim : 473
YORUMLAR
Web sitemiz 04.03.2012 tarihinden itibaren;
Toplam: 14171752, Bugün: 288 kez ziyaret edilmiştir.