Kayıt Tarihi: Tuesday, August 28, 2018 3:33 PM
TEHLİKE ARTIK KAPIMIZDA! DOĞU KARADENİZ’İN BAŞINA BELA OLAN VAMPİR KELEBEK (RİCANİA SİMULANS BÖCEĞİ) BÖLGEMİZE DE ULAŞTI…
Bir kelebek cinsi olmasa da Doğu Karadeniz bölgemizde Vampir Kelebek diye adlandırılan Ricania Simulans böceği Doğu Karadeniz’de Artvin, Rize ve Trabzon’da son 12 yıldır Mayıs ayında başlayıp Temmuz ayında zirve yaparak Ekim ayı sonuna kadar büyük sorunlar yaşatan bir canlıdır. Önce bahçeleri sonra evleri istila ederek bölge halkına rahat vermez.

..................Araştırmacı Yazar Gürdal ÖZÇAKIR'ın Özel Haberi...........................

Ricania Simulans Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Sarp sınırından Trabzon’un Araklı ilçesine kadar olan sahil kesiminde yaygın bir şekilde görülmektedir. 12 yıl öncesine kadar Türkiye’de kaydına rastlanmayan ve hiçbir şekilde tanışıklığımız olmayan bu böceğin anavatanı Çin’dir. Ülkemizdeki yayılış alanı ve popülâsyonu günden güne artıyor. Ne yazık ki yaklaşık 1 aydır Belediye Plajı çevresinde görülmeye başlandı.

Uzak Doğu kökenli olan bu zararlının Rusya ve Gürcistan’da 30 yıldan daha uzun bir süredir bulunduğu tespit edilmiştir. Sarp sınır kapısının açılmasıyla birlikte Gürcistan ile Türkiye arasındaki sınır hareketliliği nedeniyle buradan gelen meyve fidanları ile zararlının ülkemize bulaştığı tahmin ediliyor.

Erginleri Ağustos ayından itibaren yumurta yapmaya başlıyor ve yumurtalarını özellikle otsu ve çok yıllık bitkilerin kurumakta olan sürgünlerinde ve yarı odunsu ince dallarında kabuk altına, doku içerisine bırakıyorlar. Yumurta konulan dokular ölüyor. Böylece yumurta bıraktıkları bitkilerde zararları oldukça fazla oluyor. Kış mevsimini yumurta döneminde bu şekilde geçiriyorlar. Özellikle fasulye, salatalık, kivi ve çay bitkilerini tercih ediyorlar. Bulundukları bitkinin özsuyunu emerek bitkiyi kurutuyorlar. Bitkinin özsuyu ile beslendiğinden dolayı yerleştiği çay yapraklarında kurumalar meydana geliyor. Bu durum üretim kalitesini de olumsuz yönde etkiliyor.

Çayda kalite ve verimin düşmesi de muhakkak ki ilerleyen zamanlarda çay sektörüne olumsuz etki edecektir. Böceğin, 2006 yılında Artvin, Kemalpaşa-Hopa’da, 2007 yılında Rize sahil ilçelerinde, 2013 yılı itibari ile Trabzon Sürmene ilçesi tarım alanlarına kadar yayıldığı tespit edilmiştir. Bir yıl içerisinde böcek yayılışını devam ettirerek 2014 yılında Trabzon-Araklı ilçesinin sahil kısmındaki tarım alanlarına kadar yayılmıştır. Bu yıl Batı Karadeniz sahil şeridine kadar yayılan böcek Alaplı ve Belediye plajı bölgesinden Gülüç ve Ereğli merkezine kısa sürede ulaşacaktır önlemler alınmazsa zararlar vermesi kaçınılmazdır.

Peki, Ricania Simulans böceği ile mücadele önerileri nelerdir? Zararlının kış dönemini bahçe kenarlarındaki bitkilerde yumurta döneminde geçirmesi nedeniyle bir sonraki yıl Mayıs ayına kadar böcekler yumurtadan çıkışından önce zararlının bir yıl önceden yoğun olarak bulunduğu bahçelerin kenarlarındaki özellikle yumurta bıraktığı bitkiler temizlenmelidir.

Yumurtadan çıkış zamanları iklim şartlarına göre değişmekle beraber Mayıs ayından itibaren başlamaktadır. Bu zamana kadar zararlıyla bulaşık alanlarda mekanik mücadele ile yumurta bırakılmış olan bitkilerin temizlenmesi zararlının yoğunluğunu azaltacaktır.

Ayrıca konunun uzmanları biyolojik mücadelede ise kırmızı karıncayı ön plana çıkıyorlar. Et obur olması dolayısıyla beslenmede böcek yumurtaları, tırtıl, kelebek tercih ettiklerinden bu karınca türünün mevcut zararlının yok edilmesinde etkili olacağı düşünülmektedir. Ayrıca böcekçil kuşlar, biyolojik mücadelede aktif olarak kullanılabilmelidir. Zararlı böceklerin, yumurta, tırtıl ve erginlerini yemek suretiyle beslendiklerinden dolayı böcekçil kuşların tespiti ve bu bölgede çoğaltılması değerlendirilmelidir. Ayrıca Yusufçukların biyolojik mücadelede ki önemlidir. Tatlı su kenarlarında üreyen Yusufçukların 2000 farklı tür ile beslendiğini belirlenmiştir.

Böcekle mücadeleye yönelik 2013-2014 yıllarında Artvin ili, Hopa ilçesi, Kemalpaşa beldesinde tarım alanlarında gerçekleştirilen bir çalışma ile ışık ve yapışkan tuzaklar kullanılarak ergin popülâsyon yoğunluğu düşürülmeye çalışılmıştır. Tuzakların yakaladığı böcek sayıları dikkate alınarak ışık tuzaklarının bu zararlı türün mücadelesinde kullanılabilir olduğu kanısına varılmıştır.

Konu ile ilgili olarak bölge halkı bu böceğin bir tür biyolojik silah olarak özellikle 2005 ve sonrası bölgeye akın eden İsrail vatandaşlarına bağlıyor.Gerçektende o yıllarda Doğu Karadeniz dağlarda bayırlarda lüks ciplerle özgürce dolaşan genç İsrailli turistlerin akınına uğramıştı.Konu ile ilgili rizesesi.net yazarı Osman Yazıcı 10 yıldır şunları söylüyor: “Her gelen turist, turist değildir”. Bazıları, turist kimliği adı altında ajandırlar. Karadeniz’de kimliği tespit edilen 1700 ajan, bölgede cirit attığı söyleniyor. Genetiğimizi, doğamızı, eko-sistemimizi bozuyorlar, araştırıyorlar. Bölgede yüzlerce, resmi makamlara intikal eden olaylar var. Bitki ve böcek türlerini; ülkelerine kaçırmak isterken yakalanan yabancılar var.”

Kimileri bunu komplo teorisi görüp gülüp geçse de ülkemizde ilk vakalara göre sıraladığımızda 2000 yılı sonrasında gerçekten ilginç durumlara rastlanıyor. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (2002), Kuş Gribi (2005), Deli Dana (2005) ve Ricania Simulans Böceği istilası (2006)

Bizden söylemesi büyük bir biyolojik saldırı kıskacına girdik ve çözümler için somut bir çalışmada yok.

Yazı için yararlanılan kaynaklar:

http://www.rizeninsesi.net/2015/09/02/rizenin-bas-belasi-ricania-simulans-ve-mucadele-yontemleri/

http://biriz.biz/cay/ricaniajaponica.htm

http://www.rizeninsesi.net/2018/06/21/1700-ajan-bolgemizde-cirit-atiyor-bu-kelebek-baska-kelebek/

 
Gösterim : 4563
YORUMLAR
Web sitemiz 04.03.2012 tarihinden itibaren;
Toplam: 10909603, Bugün: 2850 kez ziyaret edilmiştir.