Kayıt Tarihi: Saturday, September 10, 2022 9:18 PM
Kdz. Ereğli'de, Öğretmen, Veli ve Öğrenci Zor Durumda Kaldı!...
Emekli öğretmen Neriman Posbıyık, Zonguldak ve Ereğli'de okulların açılmasına günler kala bakanlık tarafından bazı okulların deprem güçlendirmesi ve bazı okulların da yıkılması kararına tepki gösterdi.

'Öğretmen, veli, öğrenci ve servis şoförlerini kırdınız ve umutsuzluğa sevk ettiniz' diyen Kdz. Ereğli Kadın Gücü Kooperatifi Başkanı Neriman Posbıyık, "Bu plansız ve zamansız kararını tekrar gözden geçirin" dedi.

Neriman Posbıyık'ın açıklaması şu şekilde:

"Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, 2022-2023 eğitim - öğretim yılının başlamasına çok az bir süre kala, “Deprem Güçlendirme Programı” kapsamında ilçemizdeki bazı okullarla ilgili alınan yıkım ve güçlendirme kararı ile ilgili bir eğitimci ve anne olarak kamuoyuna açıklama yapma gereği duydum.

2022- 2023 yılı eğitim öğretim faaliyetlerine hazır halde öğrencilerine kapılarını açmayı bekleyen bu okullar, Eylül ayı içerisinde, üstelik okulların açılmasına birkaç hafta kala İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama doğrultusunda kendilerini hiç beklemedikleri bir sürecin içinde bulmuşlardır.

Bu program kapsamında çalışma başlatılması kararlaştırılan okulların yerine eğitim ve öğretimin devam edeceği okullar net bir şekilde belirlenmediği gibi ders saatleri, ulaşım koşullar ve yaratacağı kaos ortamı gibi birçok ayrıntı göz ardı edilerek, çok sayıda öğretmen, veli ve öğrenci zor durumda bırakılmıştır.

Gelinen bu süreçte tüm okul paydaşlarının (öğrencilere, öğretmenlere, yöneticilerine, velilere ve servis hizmeti veren şirketlere) maddi ve manevi açıdan zarar göreceği açıktır.

Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlamaya hazırlanırken, geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz için en iyi şartlarda ve eşit koşullarda eğitim imkanları sağlayarak geleceğe çok daha fazla umutla bakmalarını sağlamak yerine alınan bu zamansız kararlar herkesin güvenini sarsmaktadır.

Sosyal medyada ve yerel basında ortaya çıkan bilgi kirliliği ve tepkilere karşı, resmi makamlardan en ufak bir açıklama yapılmaması, hatta ilçemizdeki yetkililerin de yeterli bilgi sahibi olmaması belki de ülkemizdeki eğitim sisteminin ne kadar yanlış yönetildiğini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Elbette deprem riski açısından yapılan çalışmalar çok önemli ancak devletin ilgili kurumlarının her alanda toplumun refahını sağlamak yerine bu tür plansız programsız bir şekilde hareket ederek, zaten ekonomik açıdan ciddi sorunlar yaşayan ailelerin hayatların daha da zorlaştırmıştır.

Bu okullarla ilgili henüz deprem dayanıklılık raporları kamuoyu ile paylaşılmadan, proje ve ihale süreçleri tamamlanmamışken ve ne zaman tamamlanacağı belirsizliğini korurken, bu zamansız karar ve süreç yeniden gözden geçirilmelidir.

Şu an kızgın, kırgın ve hatta umutsuzluğa kapılmış durumda olan ailelere empati ile yaklaşılarak, şikayetlerin tekrar gözden geçirileceğine ve yaşanan sıkıntıların bir an önce en aza indirileceğine inanıyorum.

Gelişmeleri yakın takip edeceğimi ve karara tepki gösteren velilerimizin haklı mücadelelerinde yanlarında olduğumu kamuoyunun bilgisine sunar, 2022-2023 Eğitim – Öğretim yılının tüm öğrenci, öğretmen, velilere hayırlı olmasını dilerim."

 
Gösterim : 1248
YORUMLAR
Web sitemiz 04.03.2012 tarihinden itibaren;
Toplam: 21821077, Bugün: 309 kez ziyaret edilmiştir.