Kayıt Tarihi: Saturday, December 10, 2022 7:22 PM
YENİLENEN AKM’DE 2 YENİ SERGİ SALONU AÇILDI "HALUK HANÇER VE NURİ ÖZTÜRK’ÜN İMZA GÜNÜ İLGİ GÖRDÜ"
Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından yenilenen Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) 2 yeni sergi salonu açıldı. Sergi salonlarına Ereğlili değerli sanatçılar Yaman Civan ve Mehmet Ali Özbaşakçı’nın isimleri verildi. Ereğli Tarih, Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği ile belediyenin işbirliğinde düzenlenen Haluk Hançer ve Nuri Öztürk’ün imza günü de yoğun ilgi gördü. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, sanata ve sanatçıya destek olmayı sürdüreceklerini belirtti.

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından tadilata alınarak yenilenen Atatürk Kültür Merkezi’nde 2 yeni sergi salonu açıldı. Sanatçıların hizmetine açılan 2 yeni sergi salonuna Ereğlili değerli sanatçılar Yaman Civan ve Mehmet Ali Özbaşakçı’nın isimleri verildi.

Ereğli Tarih, Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği tarafından açılışta ayrıca Ereğlili yazarlar Haluk Hançer ve Nuri Öztürk için imza günü düzenlendi. Açılışa ve imza gününe sanatseverler yoğun ilgili gösterdi.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık, CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, Ereğli Tarih Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Aydın Erol, Belediye Başkan Yardımcısı ve Grup Sözcüsü M.Tayyar mendeş, Başkan Yardımcısı Atilla Bulak, AK Parti Grup Sözcüsü Numan Korkmaz ve belediye meclis üyeleri, daire müdürleri, Yaman Civan ve Mehmet Ali Özbaşakçı’nın yakın ailesi ile çok sayıda sanatsever, açılan yeni salonları birlikte gezdiler, yazarların kitaplarını imzalattılar.

POSBIYIK: SANATA VE SANATÇIYA DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Atatürk Kültür Merkezi’ni büyük paralar harcayarak yenilediklerini belirterek, sanata ve sanatçıya desteklerinin süreceğini belirtti. Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Bugün yenilenen Atatürk Kültür Merkezi’nde sanat adına güzel bir etkinlikte bir aradayız; Önce üst katta bulunan sergi salonlarımızın açılışlarını gerçekleştireceğiz ardından değerli Ereğlili yazarlarımızın imza etkinliğinde bir arada olacağız.

Kdz. Ereğli Tarih, Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği, Ereğli kültürü ile ilgili güzel çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Çalışmalarından ötürü derneğimizi ve bugün burada olan Ereğlili yazarlarımız Haluk Hançer ve Nuri Öztürk’ü eserleri için bir kez daha kutluyorum.

Yenilenen AKM’de çalışmalarımız sona ermek üzere… Üst katta iki sergi salonumuz oluştu. Değerlendirmelerimiz sonunda, bu iki salona iki değerli sanatçının adını vermek istedik. İlki, ressam ve aynı zamanda şiir dostu olan Mehmet Ali Özbaşakçı..Kendisi geride yüzlerce sanat eseri bıraktı, binlerce ressam yetiştirdi. Şimdi Özbaşakçı Sanatevi’nde, yine öğrencisi ressam Vasfiye Bostan tarafından sanatsal çalışmaları sürdürülüyor.

Diğeri ise hayatı boyunca sanatın her alanıyla ilgilenen, Yaman Civan… Ereğli’nin birçok noktasında eserleri yer alıyor. Kentin girişinde, bozhanede.. Çilek tutan kadınlar heykeli adeta simge olmuş durumda. Bugünden itibaren bu iki değerli sanatçının isimleri, bu sergi salonlarında yaşayacak. Kendilerine Allahtan rahmet diliyor, bu güzel salonların tüm sanatseverlere hayırlı olmasını diliyorum. sanata ve sanatçıya her zaman değer veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz.”

AYDIN EROL: HALİL POSBIYIK, SANATA VE SANATÇIYA SAHİP ÇIKIYOR

Kdz. Ereğli Tarih, Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Aydın Erol da yaptığı konuşmada Başkan Posbıyık’a teşekkür etti. Erol, şunları söyledi:

“Ereğli’nin bağrından yetişen iki değerli yazarımızla birlikteyiz. Haluk Hançer derneğimizin 1 numaralı üyesi. Dostumuz, arkadaşımız. O kitaplarında bizi, sizi yani hepimizi anlatıyor. Biraz güldürüyor, biraz düşündürüyor. Biz kendisiyle gurur duyuyoruz.

Nuri Öztürk arkadaşımızı geç tanıdık. Kitabını okuduğumuzda kendimizi hikayelerinin içinde bulduk. Her iki yazarımıza yazı kültürümüze katkılarından dolayı derneğimiz adına teşekkür ediyorum.

Bugün 2 değerli sanatçımızın isimlerini AKM’de sergi salonlarına vererek ölümsüzleştiren, her zaman sanata ve sanatçıya sahip çıkan Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı kutluyor ve şükranlarımı arz ediyorum.”

NURİ ÖZTÜRK: EMEKLİLİĞİ YAZARAK GEÇİRİYORUM

Ereğlili yazar Nuri Öztürk ise gösterilen ilgiye teşekkür ederek; “Yazı yazmak kolay ama bir şeyler söylemek kolay değil. Ciddi ciddi kalabalık burası. Bütün dostlarımız burada. Emekliliği yazmakla geçirmek güzel bir şey. Okuyan olursa biz de yazarız inşallah” dedi.

HALUK HANÇER: 10 KİTAP YAZDIM, BU KADARI ZORLANMADIM

Ereğlili yazar Haluk Hançer’de konuşmakta zorlandığını belirterek; “Konuşmak zor, 10 kitap yazdım bu kadar zorlanmadım. Hepiniz şeref verdiniz. Kitaplarımı yaşanmışlıklardan yazıyorum. Bütün olayları bir talihsizlik mi? Allah’ın bir cezası mı? gördüğümü unutmuyorum. Küçüklükten beri gördüğüm olayları gözümün önüne bir film gibi getirip yazıyorum. Aslında bir anlatıcıyım ben, dinleyen bulamadığım için kitap yazmaya karar verdim.”

Sergi salonlarının açılışında Yaman Civan ve Mehmet Ali Özbaşakçı’nın aileleri bir açıklama yaparak isimlerini ölümsüzleştirdiği için Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a teşekkür ettiler. Başkan Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık, Dernek Başkanı Aydın Erol ile birlikte Ereğlili yazarlara çiçek ve plaket takdim etti.

 
Gösterim : 2904
YORUMLAR
Web sitemiz 04.03.2012 tarihinden itibaren;
Toplam: 21760880, Bugün: 988 kez ziyaret edilmiştir.