Kayıt Tarihi: Friday, October 14, 2022 10:09 PM
MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI
SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GENEL CERRAHİ ANA BİLİM DALI BAŞKANI PROF. DR. MARALCAN: “MEME KANSERİ, KADINLARDA EN SIK RASTLANAN KANSERDİR”

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı / Meme ve Endokrin Cerrahisi’nden Prof. Dr. Göktürk Maralcan, meme kanserinin kadınlarda en sık rastlanan kanser olduğunu söyledi.

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle bir açıklama yapan Prof. Dr. Maralcan, “Meme kanseri sistematik bir hastalıktır” dedi.

Meme kanserinin sistematik olmasının, memeden başlayıp başka organlara yayılabilmesi anlamına geldiğini ifade eden Prof. Dr. Maralcan, şunları kaydetti:

“Bu nedenle kadınların meme kanseri tarama testlerini ihmal etmemeleri, teşhisin erken konabilmesini ve zamanında tedaviyle başarılı sonuçlar almasını sağlayabilmektedir.”

MEME KANSERİ TARAMA TESTLERİ

Meme kanserinin erken teşhisinde tarama testlerinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Maralcan, meme kanseri tarama testlerini ise şöyle sıraladı:

“ - Kendi kendine muayene yapmak,

- Meme cerrahına muayene olmak,

- Mamografi yaptırmak.”

Prof. Dr. Maralcan, “Bu tarama testlerine uyan kadınlar erken tanı sayesinde uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

 
Gösterim : 758
YORUMLAR
Web sitemiz 04.03.2012 tarihinden itibaren;
Toplam: 21821098, Bugün: 330 kez ziyaret edilmiştir.