Kayıt Tarihi: Thursday, April 2, 2020 6:57 PM
KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ, MASKEDEN SONRA DEZENFEKTAN ÜRETİMİNE BAŞLADI
Kdz. Ereğli Belediyesi, koronavirüse karşı, maskeden sonra şimdi de el dezenfektanı üretiyor. İçme Suyu Arıtma tesislerindeki bir bölüm, bu amaçla düzenlendi. Üretimi yerinde denetleyen Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Cumartesi gününden itibaren içinde el dezenfektanı, maske, sabun ve bilgilendirici broşürün yer aldığı koruma setini ücretsiz olarak ev ev dağıtmaya başlayacağız” dedi.

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı Karadeniz Ereğlilileri korumak amacıyla, maske üretiminin ardından el dezenfektanı üretimine başladıklarını açıkladı.

Başkan Posbıyık, Süleymanbeyler’de yer alan Belediyeye ait İçme Suyu Arıtma Tesisleri içinde kurulan dolum alanında gazetecilere yaptığı konuşmada, koronavirüsün baş gösterdiği ilk andan itibaren Ereğli’de önlemler almaya başladıklarını söyledi.

“HER EVE KORUMA SETİ DAĞITACAĞIZ”

Halkın ihtiyaçlarını gidermek için belediyenin tüm imkanlarını seferber ettiklerini, ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek ve erzak kolileri dağıttıklarını vurgulayan Posbıyık, Cumartesi gününden itibaren de içinde maske, el dezenfektanı, sabun ve bilgilendirici broşürün yer aldığı koruma setini ev ev dağıtacaklarını açıkladı.

Başkan Posbıyık, halka bir kez daha ‘Evde kal’ çağrısında bulunarak şunları söyledi:

“Karadeniz Ereğli İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde dolum alanı oluşturduk. Burada el dezenfektanı üretiyoruz. Bu tesiste şişeleme ve dolum yapıldıktan sonra etiketlenecek. İçinde bir dezenfektan, 4 maske, 2 sabun ve bilgilendirme notları bulunan çantalar, Cumartesi günü saat 10.00’dan itibaren 31 mahalleye 31 araç ile dağıtılmaya başlanacak. Bunları yaparken bir taraftan da 65 yaş üstü ihtiyaç sahipleri ile işsiz kalmış, ihtiyacı olan ailelere sefer taslarıyla sıcak yemek gönderiyoruz. Tüm birimlerimizle elimizden geleni yapıyoruz ve ilk kez bu tedbirleri başlatan belediyelerden biri olmakla da övünç duyuyoruz. Belediye birimlerimiz, koronavirüs ilk konuşulmaya başlandığı an bütün materyalleri çıkartmışlardı. Siparişlerimizi yapmaya başladık ve tüm depolarımızı ilaçlarla doldurduk. Bu durumun ne kadar süreceğini bilmediğimiz için ileriye matuf şu anda depolarımız dolu vaziyette. Takdir etmenizi istiyorum; Türkiye’de alkol bulmak öyle kolay bir iş değil. Nereye giderseniz gidin bulamazsınız ama biz alkolümüzü bulduk. El dezenfektanı üretiyoruz. Büyük bir çaba içinde materyalleri bir araya getirmek sureti ile hazırlıklarımızı bu noktaya getirdik.

-BİZE GÜVENİN, EVLERİNİZDEN ÇIKMAYIN-

Burada üretilen dezenfektan bilimseldir. Eczacı, kimya mühendisi ve kimyagerlerimizle birlikte yaptığımız çalışmalar neticesinde üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu dezenfektanı yapmak kolay değil. Merdiven altında yapılan dezenfektanlarda yüzde 40 oranında alkol var. Halbuki yüzde 70 alkol olması lazım. Bizim ürettiğimiz tam bilimsel. Biz, Ereğli Belediyesi olarak; korona ile mücadeleye daha başından itibaren devam ediyoruz. Ereğli halkını başarılı kılacağımıza inanıyoruz. Ereğli halkı, Ereğli Belediyesi’ne güvensin istiyoruz. Ama onlardan tek bir şey istiyoruz, lütfen evlerinden çıkmasınlar. Maske, dezenfektan ve sabunlarını Cumartesi’den itibaren bütün dairelere tek tek dağıtacağız. Türkiye’de bunun örneği yok. Önce Ereğli’yi korumaya çalışıyoruz. Lütfen evlerinizden dışarıya çıkmayın ve sosyal mesafeyi koruyun. Gerisini Ereğli Belediyesi’nde çalışan ekiplere bırakın.

Bir çok yerden, İstanbul, Ankara, Eskişehir’den doktorlar, hemşireler telefon ediyor bizden maske istiyorlar. Büyük talep var. Ama benim önceliğim Ereğli halkı. Hemşerilerimizin sağlığı için ekibimle beraber bu emekçi kardeşlerimle beraber ev ev dağıtmak üzere sağlık setimizi hazırlıyoruz.

Tekrar ediyorum, bize 153’e telefon etsinler. Aç olana, işsiz kalana 3 kap yemeğini göndereceğiz. Yaşlı veya genç olması önemli değil, yeter ki ihtiyacı olsun. Erzak kolilerini de adım adım dağıtıyoruz. Evinden dışarıya çıkamayan insanlarımıza arabalarımız hazır, zabıta ekiplerimiz hazır ‘bankadan para çekmek, dışarıdan alış veriş yapmak’ gibi tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Halkımız yeter ki bizden istesin. Şu koronavirüsü Ereğli’ye sokmak istemiyoruz; girmiş olabilir en azından burada hapsetmek istiyoruz. Halkımız sıkıştığı yerde bana telefon açabilir, gece gündüz hizmetlerindeyim. Bir tek şunu istiyorum, istirham ediyoruz. Bu çalışmalarımızın başarılı olması için evden bir müddet çıkmayın.

-ŞİŞE , ALKOL VE BEZLERİ ZOR ŞARTLARDA ELDE ETTİK-

50 bin şişeyi bulmak da çok kolay olmadı. Firmalarla görüştük mümkün değil dediler. 2 aylık üretimimiz bağlı dediler. Sahipleri Almanya’daymış aradık. Para kazanmak için değil, halk sağlığı için bunu yapıyoruz, dedik. Kendisine teşekkür ediyorum, bizim için ara üretim yaptılar. Şişelerimiz dün itibarıyla geldi, bugün itibarıyla dolumlar yapılıyor. İçinde bulunduğumuz ortamda maske kumaşını bulmak da her babayiğidin harcı değil. Alkol bulmak öyle kolay değil. Parayla da almak isteseniz alamıyorsunuz. Ama halkımız için tüm şartları zorladık, tüm yolu denedik. Bu halk bizi göreve getirmiş, bu halkın sağlığı için elimizden geleni yapmak görevimiz. Bunu da yapıyoruz. “

KOCA: DENENDİ, TEST EDİLDİ

Karadeniz Ereğli Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Deniz Koca da üretim süreciyle ilgili bilgi verdi. Koca, bir eczacının ‘dezenfektan üretebilir’ yetkisi ile üretime başladıklarını belirterek, “Kimya binamızdan tesisatları kurarak; eczacı Aslı Hanım ve kimyagerler ile birlikte sistemi başlattık. Üretimi yaptıktan sonra gerekli deneme kullanımlarını gerçekleştirdik. Üretimi Dünya Sağlık Örgütü kurallarını dikkate alarak ve Sağlık Bakanlığı genelgesine göre formüle ederek gerçekleştirdik” diye konuştu.

“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”

Başkan Posbıyık, gazetecilerin sorusu üzerine ‘Şahsi fikrim sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli. Ancak bunun kararını verecek olan hükümettir” dedi.

‘Belediyenin yaptığı bu çalışmalara dışarıdan destek gelip gelmediği’ yönündeki soruya ise Başkan Posbıyık, “Biz yardım kampanyası düzenlemedik. Bir iki vatandaşımızdan destek geldi o kadar. Halkımıza yönelik bu desteklerimizi kendi imkanlarımızı seferber ederek yapıyoruz. Yardım olmadığı gibi, herkes bizden talep ediyor. Şunu da özellikle belirtmek istiyorum. Büyükşehir belediyelerinin yasaları farklı, bizim farklı. Onların onlarca iştirakleri, şirketleri var. Bizim yok. Onun için bağışların da koşulu belli yasalarda. Gelip yardım etmek isteyen bize bildirir bunun yolu belli, yardımını yapar. Hiçbir yardım olmasa da biz halkımızın sağlığı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız” şeklinde yanıt verdi.

Toplantının sonunda dolum yapan işçiler, Başkan Halil Posbıyık’la birlikte “Biz sizin için çalışıyoruz siz bizim için evde kalın” notuyla birlikte poz verdi.

KORUNMA SETİ ÇALIŞMALARINI DENETLEDİ

Başkan Posbıyık, daha sonra Cumartesi günü halka dağıtılacak olan korunma setinin içinde yer alacak sabunların hazırlandığı çalışmaları da yerinde takip etti.

 
Gösterim : 2237
YORUMLAR
Web sitemiz 04.03.2012 tarihinden itibaren;
Toplam: 14173753, Bugün: 2289 kez ziyaret edilmiştir.