Kayıt Tarihi: Tuesday, December 18, 2018 1:28 PM
Ereğli’deki Şehirler Arası Yolcu İndirme Bindirme Sorunsalına Usta Gazeteci İzzet Aslanbay Klasiği İle Cevap.
Ereğli’deki Şehirler Arası Yolcu İndirme Bindirme Sorunsalına Usta Gazeteci İzzet Aslanbay Klasiği İle Cevap.

Meslektaşımız İzzet ASLANBAY’ın bu konuya karşı yaptığı haber-yorum olayı o kadar net bir dille okuyucusuna anlatıyor ki, bunun üzerine biz fazla bir şey yazmayı gerek duymadık ve ASLANBAY’ın kaleme aldığı bu yazısını noktasına virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşıyoruz…

İşte 2018’e damga vuracak haber-yorum;

“Haber yorum: İzzet Aslanbay”

Ereğli Belediyesi’nden “Deli Dumrul” uygulaması

“Binemezsin ama inebilirsin”

“Ereğli Belediyesi’nin böylesi bir açıklamayı, karar mercii kim olursa olsun, çözüm diye açıklaması tek kelimeyle halkın aklıyla alay etmektir ve belediye adına utanç vericidir.

Ereğli Belediyesi’nin görevi, halkla “akıl oyunları”, “kelime oyunları” oynayarak “dalga geçmek” değildir. Gerçek anlamda çözüm üretmektir.”

Karadeniz Ereğli’de, yeni terminal hizmet binasının hizmete girmesinden sonra vatandaşın kabusuna dönüşen ve çözümü yılan hikayesine dönen, şehirler arası yolcu otobüslerinin Kepez- Gülüç yol güzergahı boyunca yolcu indirme yapmasına izin vermeyen uygulamaya nihayet son verildiği açıklamasının aslında sorunun çözülmediği aksine daha da büyük bir kör düğüme dönüştüğünü gözler önüne serdi.

Uygulamaya son verildiğine ilişkin açıklama Ereğli Belediyesi Basın Danışmanlığı tarafından duyuruldu ve açıklamada, Başkan Hüseyin Uysal’ın, “Bu uygulamayla birlikte vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıyı çözmenin mutluğu içindeyiz” ifadelerine yer verildi.

SORUN GERÇEKTEN ÇÖZÜLDÜ MÜ?

Ereğli Belediyesi Basın Danışmanlığı tarafından yapılan ve Başkan Hüseyin Uysal’ın açıklamalarını içeren yazılı açıklama ve ekte sunulan tutanaklar incelendiğinde ortada çözülen bir sorun olmadığı, aksine var olan sorunun Arap saçı haline getirilerek “çözüm” adı altında kelimenin gerçek manasıyla “millete yutturulmaya” çalışıldı anlaşılıyor.

İŞTE BELEDİYE AÇIKLAMASI

Sorunun çözüme kavuşturulduğu bilgisinin yer aldığı ve Başkan Hüseyin Uysal’ın ifadelerine dayandırılan açıklamada ise sorunun aşılmasında daha çok yapılan bazı teknik ve fiziki düzenlemelere atıf yapıldı ve “Ereğli Belediye Başkanı Op. Dr. Hüseyin Uysal, Karayolları Taşımacılık Kanunu'na göre şehirlerarası otobüslerin ilçe merkezinde yolcu indirme sorununun indirme notalarına tabela çakılmasıyla birlikte çözüme kavuştuğunu bildirdi” sözlerine yer verildi.

Başkan Uysal, otobüs firmalarının yetkilileri ile de yaptığı görüşmelerin ardından Gülüç-Kepez arasındaki karayolunda yolcu otobüslerinin Karayolları Taşıma Kanunu'na göre ortaya çıkan yolcu indirme sorununun çözülmesiyle birlikte firmalara resmi tebligatın da yapıldığı hatırlatıla açıklamada Uysal’ın şu ifadelerine yer verildi:

“Yolcu indirme sorunu, mağdur olan vatandaşlarımızın yoğun eleştirilerine neden olmuştu. Bildiğiniz gibi daha önce terminalimizdeki otobüs firmalarını ziyaret ederek görüşmelerimizi yapmıştık. Sorunu çözmek adına sorunu İlçe Trafik Komisyonu’na getirdik ve burada indirme noktaları kabul edildi. Ardından Zonguldak İl Trafik Komisyonu ilçemizdeki indirme noktalarını onayladı ve resmi yazı geldi.

Belediye olarak bizlerde bu 3 noktadaki ceplerin fiziki şartlarını uygun hale getirdik. Buralara yolcu indirme levhalarını bugün itibariyle diktik. Dün itibariyle otobüs firmaları Kışla-Kepez güzergâhı üzerinde 3 noktada, Potbaşı, Devrek Yolayrımı ve Carrefour yanında yolcu indiremeye başladılar. Bu uygulamayla birlikte vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıyı çözmenin mutluğu içindeyiz.”

BU NEYİN MUTLULUĞU

Başkan Uysal’ın, çözmekten mutluluk duyuyorum dediği soruna ilişkin açıklamalar ve konuya ilişkin tutanaklar iyi okunduğunda kullanılan ifadenin çok açık olduğu ve hiçbir yaraya merhem olmayacağı görülüyor.

Açıklama ve tutanaklarda, Kepez-Gülüç arasındaki 3 ayrı noktada sadece “İNDİRME” yapılabileceği ifadesi kullanılıyor.

Bunun “Türkçe açıklaması” şu: Ereğli’den şehir dışına çıkmak için şehirlerarası otobüsleri kullanacak vatandaşlar sadece ve sadece terminalden biniş yapabilirler. Bunun dışında hiçbir noktadan binme işlemini gerçekleştiremezler. Otobüse binmek içinde ya terminale ücretli taşıma yapan Özel Halk Otobüslerini ya da ticari taksileri kullanacaksınız. Ya da kendi özel aracınızla gidip, aracınızı terminalde park edip öyle bineceksiniz. Bu şekilde Ereğli’yi terk ettikten sonra kazasız belasız geri dönerseniz, o zaman, açıklamada belirtilen 3 ayrı noktada size inme şansı veriyoruz.”

Evet, müjde ve çözüm diye Ereğli halkına yutturulmaya çalışılan daha doğrusu dayatılan zulmün özeti bu..

BU AÇIKLAMANIN KENDİSİ BİLE UTANÇ VERİCİ

Ereğli Belediyesi’nin böylesi bir açıklamayı, karar mercii kim olursa olsun, çözüm diye açıklaması tek kelimeyle halkın aklıyla alay etmektir ve belediye adına utanç vericidir.

Ereğli Belediyesi’nin görevi, halkla “akıl oyunları”, “kelime oyunları” oynayarak “dalga geçmek” değildir. Gerçek anlamda çözüm üretmektir.

ÇÖZÜM NEDİR?

Yapılması gereken, “bul karayı al parayı” tarzı bir iş güzarlıkla “giderken binemezsin ama dönerken inebilirsin” saçmalığına müjde diye sarılmak yerine her çağdaş belediye gibi vatandaşın sorununa çözüm üretmektir.

Bunun da iki yolu var.

Birincisi ya şehirler arası taşımacılık yapan ve Ereğli terminalinde bilet satışı yapan tüm firmalara, tüm mahalleleri kapsayacak bir servis ağını zorunlu tutarsın. Ki o zaman da “Halk Otobüsü sahipleri ve taksi duraklarını karşıma alamam” dirayetsizliğini bir kenara bırakıp bir kez de Ereğli halkı için düşüneceksin…

İkincisi, bu hizmeti bizzat belediye olarak üstlenip, halka ücretsiz hizmet vereceksin.

Ereğli halkı hiç kimsenin, sırtından nemalanmak için bir başkasına sunduğu sağmal inek değildir.

Ya da “yok kardeşim biz kimseyi karşımıza alamıyoruz” deyip, meseleyi kökünden çözersiniz. O da taşımasını beceremediğiniz terminali kapatmak, zaten mevcut haliyle insanlar Alaplı terminalini kullanırken, sizin işletmeyi beceremediğiniz terminalin de çok fazla bir anlamı yok….

Not: Bu yazıya aslında Ereğli Belediyesi’nden gelen açıklamayı haberleştirmek üzere başlamıştım. Ancak haberin detaylarına indikçe konu haber formatının dışına çıktı. Neticede ortaya böyle bir yazı çıktı. Ereğli halkının derdine tercüman olması dileğiyle…

 
Gösterim : 1423
YORUMLAR
Web sitemiz 04.03.2012 tarihinden itibaren;
Toplam: 11369707, Bugün: 3620 kez ziyaret edilmiştir.