Kayıt Tarihi: Thursday, October 11, 2018 7:58 PM
Düz taban teşhisi için 4 yaşına kadar beklemek gerekiyor
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Selami ÇAKMAK ve Doç. Dr. Mehmet İŞYAR, anne babaların erken dönemlerde ‘Çocuğum düz taban mı?’ endişesine kapıldıklarını ama teşhis için 4 yaşına kadar beklenmesi gerektiğini söylüyor.

Anne-babalar düz tabanlıktan ne zaman şüphelenmeli?

Normal ayak tabanı kavisli bir yapıya sahiptir, düztabanlıkta ise ayak içi kavisinin olmayışı nedeniyle ayağın yerle olan teması artar. Bu durum zaman içinde ağrı ve çabuk yorulma gibi sonuçları beraberinde getirebilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İŞYAR, düztabanlığın anne-babaları en çok endişelendiren ortopedik rahatsızlıklardan biri olduğunu belirtiyor. "Üç-dört yaşına kadar bebeğin ayağında bir yağ tabakası vardır. Bu tabakanın tabandaki çukuru doldurması nedeniyle anne-babalar çocuklarında düz tabanlık olduğunu düşünebiliyor, ancak endişelenmeden 4 yaşına kadar beklemek gerekiyor" diyen Doç. Dr. Mehmet İŞYAR, çocuğun kasları güçlendikçe bu durumun kendiliğinden ortadan kalkabileceğini belirtiyor.

Düz tabanlığın "Esnek düz tabanlık" ve "sert düz tabanlık" olarak ikiye ayırıldığını belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Selami ÇAKMAK , "Çocuklarda 7 yaşına kadar esnek düz tabanlık ile sıkça karşılaşabiliyoruz ve bunu bir hastalık olarak adlandırmıyoruz" diyerek zaman içinde ayak içindeki kavisin oluşabileceğini söylüyor.

"Ayakkabının şık değil, rahat olması önemli"

Ayakkabının şık olmasından çok rahat olmasına özen göstermek gerektiğini belirten Doç. Dr. Mehmet İŞYAR, ilk adım ayakkabısı seçecek ailelere şu önerilerde bulunuyor: "İlk adım ayakkabısı sert olmamalı, esnek olmalı. Çocuğun parmak hareketlerine, eğilip kalkma sırasındaki esnemelerine izin verebilen bir ayakkabı tercih edilmeli."

"Çocuğunuzu çıplak ayakla yürütün"

Çocuğunda düz tabanlık olduğunu düşünen ailelere "Çocuğunuzu çıplak ayakla yürütün. Kum, halı gibi zeminlerle temas etmesini sağlayın. Sert ayakkabılardan uzak durun" önerilerinde bulunan Doç. Dr. Selami ÇAKMAK, "Eğer çocuk kiloluysa kilo verme çok önemlidir çünkü ayak üstüne binen yük ne kadar çoksa o ayak o kadar düzleşir" uyarısını da yapıyor.

 
Gösterim : 14310
YORUMLAR
Web sitemiz 04.03.2012 tarihinden itibaren;
Toplam: 21760837, Bugün: 945 kez ziyaret edilmiştir.