Kayıt Tarihi: Friday, September 14, 2018 9:17 PM
KALAY’dan programa katıldığı Değişim Radyo’da çarpıcı açıklamalar geldi… “MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR..”
Karadeniz Ereğli Belediye Meclis Üyesi Yusuf Kalay, “Tarih 2011. Neriman Hanım CHP’den vekil adayı. Belediyeye seksen ila yüz eleman alındı. Halil Bey döneminde personel şişirildi. Biz iktidara geldik, yine personel alımı oldu. Şu anda mızrak çuvala sığmıyor. Biz üç yüz kişiye hiç verim almadan para ödüyoruz.”

Karadeniz Ereğli Belediye Meclis Üyesi Yusuf Kalay Değişim Radyo’da yayınlanan ve Şenol Azman tarafından hazırlanıp sunulan Kara Tren programında, siyaset ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Kalay, programda kendisinin her zaman başa güreşmeyi istediğini, daha sonra da böyle olacağını söyledi.

AK Parti’nin 2014 seçimlerini kazanmasından sonraki süreci değerlendiren Meclis Üyesi Kalay şöyle konuştu:

“Her beş yılda bir taksimetre sıfırlanır. 2014’te seçimi kazanmamızın hayal olduğunu söyleyen çok kişi vardı. Ama biz seçimi rahat kazanacağımıza inanmıştık. Belediye başkanının yanlışları sürüyordu. Yarattığı gergin ortamlar, STK’lar ve büyük kuruluşların değişim istemesi, bizim saha çalışmamız 2014’te seçimi kazanmamıza vesile olmuştur. Büyük umutlarla başladık, her şey güzel gidiyordu ama sonra şu anda bile açıklayamayacağımız birçok argüman hizmetlerin yavaşlamasına sekteye uğramasına, parti içi gerginliklere, doku uyuşmazlığına yol açtı, bu da hizmet kalitesini düşürdü. Halkın bizden büyük beklentisi vardı. Bizim de beklentimiz vardı. İktidarla yereli birleştirme söylemiyle yola çıktık. İktidar ve yereli birleştirirsek arzu edilen birçok yatırım gelir demiştik ama maalesef geçtiğimiz sürede merkezle yereli birleştirip beklenen projeleri gerçekleştiremedik.”

“HALA ALTYAPIYI BİTİREMEDİK, İNOVASYONU NASIL KONUŞALIM?”

Belediyeciliğin farklı bir yapı olduğunu ifade eden Kalay şöyle konuştu:

“Bizim en büyük arzumuz diyalogların gelişmesiydi, kavga ortamının bitmesiydi ama olmadı. Bunu engelleyen bir grup var ve bunda da başarılı oluyorlar. Kişiler de buna uyduğunda başarılı oluyorlar. Belediyecilik yeraltı ve yerüstünde yapılır. Projelerimizde alt basamaklar daha önemli. Çarşıda park sorunu var. Belediye binası projemiz vardı, hal binasında oturuyoruz. AKM yapacağız derken eldeki sinemayı kapatmak zorunda kaldık. İnovasyon merkezleri, gözlem istasyonları falan geçtik. İller akıllı kentleri konuşuyor, biz hala altyapıyı bitirmemişiz. Biz inovasyonu nasıl anlatalım.”

“ELİMİZDE OLANLARI DA KAYBETMEYE BAŞLADIK”

Kendisinin belediye meclis üyesi olduğunu, Belediye Meclisi’nin karar organizasyonu olduğunu ifade eden Kalay şöyle dedi:

“Meclise belediye başkanının getirdiği gündemin doğru, yararlı veya olmadığına karar veririz. Bizim şunu yapalım demeye hakkımız yok. Bunları belediye başkanı belirliyor. Bizden beklenen projelerin yüzde 99’unu gerçekleştiremedik. Elimizde olanları da kaybetmeye başladık. AKM yok, Kent meydanı dedik içine bir sürü argüman girdi, arzu etmediğimiz şeyler oldu. Hiç yoktan içine bir cami koyduk, Ereğli bunu kabul etmedi, muhalefet bunu kabul etmedi. Sahil yetmiyor, ocakta karda fırtınada tahribatın tamirini yapamadık. Önemli olan bu süre bitmiştir, artık marka kentten çıkmış, akıllı kent olmaya giderken, sosyal belediyecilik yapamamışız. Ben bunları düzeltmeye talip olmuş bir adamım. 2009’da aday adayı oldum, süreçler farklı gelişti. 2014’te Ankara’da Hüseyin Uysal ile masa üstündeki iki isimden biriydim, ona kısmet oldu.”

“ADAYIM…”

Uysal’ın protokol kapısından girişi yasakladığını ifade eden Kalay, “Ben oradan girerim ama orada çalışan arkadaşlar mağdur olmasın diye zorlamıyorum. Protokol kapısından girişi yasaklayan mantıktan ne beklersiniz. Zayıf bir karnemiz var, kendimizi anlatmakta zorlanacağız” diye konuştu.

Kendisinin belediye başkan adayı olduğunu ifade eden Kalay, “Şu anda kamuoyu önünde aday adaylığını açıklayan dört adaydan bir tanesiyim” ifadelerini kullandı.

2014 yılı seçim katalogunda yer alan projeleri değerlendirirken, Monoray projesinin kendi projesi olduğunu, trafiği çözmek için gerekli olduğunu ifade eden Kalay, pazaryeri projelerinin de güzel olduğunu ancak gelinen noktanın hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

“RUTİN BELEDİYECİLİK DIŞINDA ORTAYA KOYDUĞUMUZ NE VAR?”

Yaptıkları konusunu değerlendirirken, Kalay şunları söyledi:

“Rutin belediyeciliğimiz devam ediyor. Kanalizasyon, su, yağmur arıtma, çöp toplama işleri devam ediyor. Bunun dışında ortaya koyduğumuz bir projemiz var mı? İstasyonun yanında bir paten tesisi yaptık, sosyal bir proje oldu. Yüzde yirmilik bir pazaryeri rehabilitasyonu yapıldı. Çok az bir seviyede kaldı. Kapalı pazaryerine kadar altını otopark yapıp, üstüne kolon akslı yapı yaptığımızda, üstüne çelik konstrüksiyon katlı otopark yapıldığında ilçenin otopark problemi yüzde doksan biterdi. Bu aynı zamanda çarşı esnafının büyük bir sorunu çözecekti. Çarşı esnafında çok büyük sıkıntı var. Buraya parayı gömdük gitti. Yeni gelen ya bu yapılanı yok sayıp yeniden yapacak, ya da Ereğli halkı buna mahkum kalacak.”

Yılda seksen bin ton asfalt döken bir belediyeden sonra bu sene 15 bin ton asfaltı yere seremediklerini ifade eden Kalay “Hiçbir belediye başkanı bunu tek başına yapamaz. Bunlar ekip işidir. Ben böyle yaptım demekle olmuyor. Olursa bu kadar oluyor. Bizim imarda yüzlerce otopark alanımız var. Bunların hızla istimlak edilip, paraları verilip otopark yapılmalı. Düz otoparka karşıyım. Çelik konstrüksiyon üç dört katlı otoparklar yapılmalı. Beton değil. Çeliğin geri dönüşümü çok kolay. Gerektiğinde cıvatayı söküp kaldırırsın” ifadesini kullandı.

Mahallelerde sağlı sollu parklar yapılması nedeniyle iki aracın yan yana geçilemediğini ifade eden Kalay, buralarda kaldırım düzenlemelerinin yeniden yapılması gerektiğini ifade ederek, “Özellikle eski mahallelerde kaldırım düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

TRAFİK VE OTOPARK KONULARI…

Kentin trafik sorunun çözümü için çalışma başlatıldığını ama sonunun gelmediğini belirten Kalay çözüm önerileri konusunda şunları söyledi.

“Trafiği dağıtmak zorundayız. Meydanbaşından gelen trafiği cumartesi pazarı yönüne dağıtmak zorundayız. Unpazarındaki trafiği rahatlatmak için Aktaş’a bir viyadük yapmak zorundayız. Hatip caddesinden yapacağız. Bu Aktaş’taki halkın da hatip caddesine getirecektir. Hatip caddesi bizim en geniş caddelerimizden. Şu ana kadar bir yol üretmedik. Ya bir yol bulacaksın, ya bir yol açacaksın, ya da yoldan çekileceksin.

Bu trafiğin ortaya çıkardığı bir otopark meselesi var. Devrim bulvarında mahkemelik olan bir yer var. Orada iki katlı bir yapı var, içi su dolmuş. Geldiğim günden beri orayı boşaltalım, hiçbir şey yapamıyorsak çarşı yapalım. Geldiğimizden beri kapağını açmadık. Halil Bey zamanında dava konusu olan bir yerdi orası. Yolun altına kadar gidiyor orası. Bize gelir getirecek yerlerden birisi. İki noktada girişi var. Orada araç asansörleri yapıp otopark yapılabilir eğer verimli ise. Sosyal tesis yapılabilir. Buna bakılması gerekir ama kapağını açmadık daha.”

KENT MEYDANI

Kent meydanı konusunda görüşlerini anlatan Kalay, “O bölgedeki alanı, tek proje kapsamında birleştirmemiz gerek. Hiç yokken içine bir cami konuldu. Belediye bunu bütçesinden yapmak istedi ona karşı çıktık Ben böyle istiyorum demekle olmaz. Ereğli’de yaşayan herkesin bir şekilde katkısı olması lazım” dedi.

Kalay şöyle devam etti:

“Bizim kent meydanımız Atatürk Anıtı’nın olduğu alan. Bu bölge komple bir bütün olarak düzenlendiğinde, Atatürk Anıtı kenara, yola doğru çekildiğinde çok daha büyük bir alan olur. Aynı zamanda devamında çınar ağaçları olduğundan, yaz aylarında güzel, serin bir alan olur. Törende arkamızı limana doğru vereceğiz. Orada şu andaki mevcut alandan büyük bir alan var. Yaşlılar gençler evini de dereye doğru koyduğumuzda, kent meydanı olarak yıllarca yeter orası. Orada otoparklar olmak zorunda. Altta iki kat otopark, üstte meydan dediğiniz zaman orayı ziyan etmiş olursunuz.”

“EKONOMİ ÇEŞİTLENDİRİLMELİ”

İlçe ekonomisinin çeşitlendirilmesi konusunda görüşlerini anlatan Kalay şöyle devam etti:

“Sanayi kenti miyiz, evet. Fakat üreten bir kent değiliz. Ürettiğimiz hammaddeyi işleyemiyoruz. Bunun için tanıtım yapacaksın, cazip hale getireceksin. Yatırımcı gelip burada fizibilite yapacak, onu ağırlayacaksın, yatırım için dikkatini çekeceksin. Bunun için de festivalse festival, fuarsa fuar yapacaksın. Turizm kenti çok kolay ama bugüne dek bir şey yapılmadı. Geçmişimiz çok geniş, elimizdeki en büyük değer olan Cehennemağzı mağaralarına şu andaki siyasilerden hangisi indi? Biz inanç turizmi yapabiliriz, doğa turizmi yapabiliriz. Sağlık turizmi yapabiliriz. Biz av turizmi, mağara turizmi, kültür turizmi yapabiliriz. Bunlar bizim ekonomimizi çeşitlendirecek şeyler.

Ben yeni bir turizm yarattım. Madene kömür turizmi. Yapabiliriz. Yılda bir kez uzun mehmet’i anıyoruz, bir binaya Uzun Mehmet’in yaşadığı ev demedik, kömürü burada buldu demedik, madene inmeyen insanları madene indirirsin gibi argümanları çoğaltırsan, turizmin Ereğli’de patlama yapar. O zaman marina ihtiyacı da doğar. O zaman esnafın da ticareti artar.”

Üniversite kampusu meselesinin Ereğli’nin başarısızlığı olduğunu öne süren Kalay “Orası BEÜ’ye ait hala. Bina yapılabilir ama askeriye izin verirse. Verir mi vermez mi bilemiyoruz” dedi.

“İMAR RANTI KORİDORUNU BEN KAPATTIM…”

İlk kez 2009 yılında Belediye Başkanı Adayı olduğunu ifade eden Kalay şöyle devam etti:

“İmar komisyonunda nasıl durduğumu herkes biliyor. Belediyede imar rantı koridorunu nasıl kapattığımı herkes biliyor. İdari alanda bir bermuda şeytan üçgeni vardı. Ben bunları isim isim Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a anlattığım için söylüyorum. Ereğli belediyesinin mallarının üstüne nasıl konmak isteniyor anlattım. Öyle tezgâhlar dönüyor ki. Parti mensubuyum birçok şeyi rahat konuşamıyorum. Onlarca, yüzlerce olay var. Bunlardan biz AK Parti olarak rahatsızız. Maalesef üç maymunu oynayanlar var. “

“MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR!”

Belediyede projenin ne kadar olursa olsun, para gerektiğini ifade eden Kalay, “Bizde personel giderlerinin yüzde otuz seviyesini aşmaması lazım” dedi.

Kalay şöyle devam etti:

“Tarih 2011. Neriman Hanım CHP’den vekil adayı. Belediyeye seksen ila yüz eleman alındı. Halil bey döneminde personel şişirildi. Biz iktidara geldik, yine personel alımı oldu. Şu anda mızrak çuvala sığmıyor. Biz üç yüz kişiye hiç verim almadan para ödüyoruz.

Bana bugün yetki verilse, derhal ideal rakamlara ulaşmak zorundayız. Belediye iş kapısı değil. Ya bunları rantabl hale getirmeniz lazım. Kişi iki bin lira maaş alıyorsa onun iki katını belediyeye katma değer olarak getirmeli. Ya ovacık belediye başkanı gibi bunlara nohut ektirip maaşını ödeyeceğim, ya özel sektörde yer bulup yerleştireceğim, ya da çıkaracağım. Bir personelin 4-5 bin lira arasında belediyeye maliyeti var. 300 personelin aylık 1 milyon 800 bin lira maliyeti var. Bunu on ikiyle çarpınca, yılda on altı on yedi milyon gibi bir rakam çıkıyor.

Verimsiz oturttuğumuz personele on altı milyon para ödüyoruz. Çalışan A Personeli de bunlar oturduğu için yüzde otuz verimi düşüyor. Bir belediye bütçesinden kente aktaracağı para büyük para. Beş yıla vurduğunuzda seksen milyona yakın para çıkıyor. Bunlara boşuna para ödediğiniz zaman . Bir belediye başkanının önüne beş yıl için seksen milyon koyduğunuzu düşünün. Devlet hastanesini kırk milyona yaptık. Paran varsa proje üretirsin.

Bizim dört buçuk yıldan beri pazaryerinde beklettiğimiz eski belediye binası var. Bunun aylık kirası beş milyon lira yapıyor. Dört buçuk yıldır kullanıyor muyuz, kullanmıyoruz. Bize KYK’dan geldiler burayı istediler, başkanla bir araya getirdik olmadı. Eski belediye binası dört buçuk yıldan beri öyle duruyor. Yıkmasak oranın bir geliri olacaktı. Muhtarlara verdiğimiz yer var. Tasarruflarla, boş duran yerleri değerlendirirsen belediyenin kasası doluyor. Paran varsa sorunları çözersin. İller bankası kredilerini bonus olarak alacaksın. Bunu şu an ilan ediyorum. Kime nasip olursa bunu yapmak zorunda. ”

ADAYLIK SORULARI…

Kalay, Halil Posbıyık’tan teklif gelmesi üzerine meclis üyesi olarak yanında yer alıp almayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, “Biz AK Partiliyiz, böyle bir şey olmaz” cevabını verdi.

Kalay, programda kendisinin aday adaylığının belediye meclis üyeliğini garantiye almak için olup olmadığı sorusuna ise, “Ben 2014 yılında affımı istedim, araya girenler oldu, sonunda bir siyasi büyüğümüz söyleyince emir telakki ederek aday oldum” dedi. Kalay, bir sonraki dönemde kendisi aday olamazsa, pozisyonunun ne olacağının o zaman konuşulması gereken bir konu olduğunu söyledi.

“FİKİRLERİM HAZIR…”

Seçimlerin parayla değil, gönüllere girmekle kazanıldığını ifade eden Kalay, “İnsanlar adına üzülecek, sevineceksin, konuşacaksın. Yararlı olacağıma inanıyorum. Dört belediye başkanı, dokuz vekille çalıştım. Üç il başkanı, yedi ilçe başkanıyla çalıştım. Belediyede on altı yıllık deneyimim var. Başarılı belediyeleri inceledim. Halil Posbıyık’ın mali işlerdeki başarısını bile analiz ettim. Göreve geldiğimde hangi personelin nerede çalışacağına kadar fikirlerim hazır. Tüm adaylara başarılar diliyorum. Bu nasip olduğunda programınının hazır olması lazım. Personeli, mali işleri, fen işlerini, temizlik işlerini iyi tanıman lazım. Kim kaytarıyor, kimde proje var, şemasına varana kadar var Yusuf Kalay’ın kafasında. Belediye yönetmek kolay bir şey. Yeter ki sana inansınlar. 2014’te ilk düğmeyi yanlış ilikleyince, yanlış iliklemeye devam ettik. Kimsenin yeni baştan iliklemek aklına gelmedi.” dedi.

 
Gösterim : 1298
YORUMLAR
Web sitemiz 04.03.2012 tarihinden itibaren;
Toplam: 11369672, Bugün: 3585 kez ziyaret edilmiştir.