Kayıt Tarihi: Wednesday, September 5, 2018 9:39 PM
Mecliste, Su, Kampüs ve Camii tartışması...
Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonunda çoğunluğun katılımı ile gerçekleşen toplantı, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ın gündem dışı konuşması ile başladı.

SUDAKİ KİRLİLİĞİ, BARAJDAKİ SU SEVİYESİNİN DÜŞMESİNE BAĞLADI

Kdz. Ereğli'de bir süredir yaşanan su kokusu ve kirliliği hakkında konuşan Uysal, tüm şikayet ve taleplerin dikkatle incelendiğini söyleyerek tüm önlemlerin alındığını ifade etti. Suların kokusuz ve berrak bir şekilde akmaya devam edeceğini belirten Uysal, şehir içme suyunda yaşanan olumsuzluğu, barajdaki su seviyesinin düşmesine ve mangan seviyenin artmasına bağladı. Uysal, suyun değerinin hiçbir zaman Dünya Sağlık Örgütün belirlediği kritik değerlerin üstüne çıkmadığını, konu ile ilgili B ve C planlarının da olduğunu, ayrıca Ozon Tesisi başvurusu yapıldığını da açıkladı.

MECLİSTE SU GERGİNLİĞİ

Şehir içme suyu konusunda söz alan Meclis Üyesi Sertan Ocakcı, yanında getirdiği suyu Uysal'a uzatarak bunu siz içer misiniz, Ereğli halkına bunu içirdiniz, inşallah içmemişlerdir" dedi. Ocakcı su kirliliğinin barajlardaki suyun azalmasından değil, yanlış işletmecilikten kaynaklandığını iddia ederek su depolarının temizlenmesi ve bu süre içerisinde suyun Erdemir'den alınması gerektiğini ifade etti.

Uysal'da cevaben 135 km lik su borularının değiştirildiğini, asbestli boru kalmadığını su sorununun çözüldüğünü belirterek, CHP'li üye Nezih Anıl'ın sözlü müdahalelerine rağmen "şov yapmayın" diyerek konuyu kapattı.

OCAKÇI'DAN CAMİ YERİ ÖNERİSİ

CHP'li Meclis üyesi Sertan Ocakçı'nın yazılı öneri vererek gündeme ilave edilmesini istediği; "Göztepe Mevkiine Cami Yapılması" önerisi, 13 kabul, 14 ret oyu ile ret edildi. Bu sırada Nezih Anıl ve Sertan Ocakçı ile yaşanan polemiğe Uysal, "Ayakları yere basmayan projelerle vakit kaybetmeyelim" sözleri ile son verdi.

OY BİRLİĞİ İLE RET EDİLDİ

Gündem meddelerine geçildi. Beşinci maddenin şıklarından olan Eski Devlet Hastanesi yerinin Askeri Güvenlik Alanı ilan edilmesi talebini ret eden komisyon kararı okundu. Maddenin oylanmasından önce söz alan Sertan Ocakcı, Uysal'ı gelen talebi sümen altı etmekle suçlayarak, "Ereğli kamuoyunu kampüs alanına sahip çıkmaya davet ediyorum" diye konuştu.

Meclis Üyesi Yusuf Kalay ise zamanında kendisinin bu konuda çok çaba gösterdiğini ancak hiç kimseden destek görmediğini söyledi ve "şu andan itibaren o alan tapuya işlenmiştir. Alınacak karar simgeseldir. Kentin tüm kesimleri olarak sınıfta kaldık." dedi.

Konu hakkında söz alan CHP'li Özkan Özyağcı ise Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ın konuya yeterince sahip çıkmadığını iddia edip, "hükümet olanlar üniversite konusunda ihanet ettiler. Başkan da bu ihanetin önüne geçemedi. Gene de oraya üniversite yapılabilir yeter ki sırt sırta verelim" diye konuştu.

Tartışmaların sonunda İmar Komisyonun askeri güvenlik bölgesi talebinin ret kararı oylanarak oy birliği ile karar kabul edildi.

 
Gösterim : 1031
YORUMLAR
Web sitemiz 04.03.2012 tarihinden itibaren;
Toplam: 10909601, Bugün: 2848 kez ziyaret edilmiştir.